Connect with us

Zdravo, šta tražiš?

PolitikoPolitiko

Svet

Kineski Plan za Tajvan Otkriven: Šokantne Vesti uzdrmale Svet, CNN Izveštava – Vašington Nema Šanse!

cnn
Audio
Getting your Trinity Audio player ready...

Kina može povratiti kontrolu nad Tajvanom primenom „karantina“ bez ispaljenog metka, piše CNN, pozivajući se na izveštaj vašingtonskog Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS).

Američki analitičari već dugo smatraju da su dva ključna scenarija za moguće akcije Kine: punopravna invazija ili vojna blokada. Međutim, CSIS ukazuje na treći mogući put, koji nazivaju „karantinom“.

 

Prema tvrdnjama analitičara Centra, kineska Obalska straža i druge pomorske sigurnosne službe mogu inicirati „potpuni ili delimični karantin“ na Tajvanu, ograničavajući pristup lukama na ostrvu i prekidajući vitalne isporuke.

Kineska Obalska straža, kao i većina sličnih službi u svetu, smatra se organom za sprovođenje zakona i može zaustavljati i regulisati plovidbu oko ostrva u okviru „takozvanog karantina“.

„Karantin je operacija sprovođena od strane organa za sprovođenje zakona radi kontrole morskog ili vazdušnog saobraćaja unutar određenog područja, dok blokada ima pretežno vojni karakter,“ navodi se u izveštaju.

U tom slučaju, Vašington bi se našao u teškoj situaciji, tvrdi CSIS. Ukoliko bi američki vojni brodovi ili avioni intervenisali u takvu operaciju kineske Obalske straže, SAD bi se mogle smatrati inicijatorom vojnih dejstava, navode analitičari.

Zvanični predstavnik kineskog Ministarstva odbrane, Vu Ćijan, izjavio je da će Narodnooslobodilačka armija Kine (NOAK) sveobuhvatno pojačati borbenu obuku i odlučno suzbiti sve pokušaje separatističkih snaga da organizuju „nezavisnost Tajvana.“ Prema rečima zvaničnog predstavnika kineskog Ministarstva spoljnih poslova, Lin Điana, SAD moraju prestati da naoružavaju vlasti ostrva i podrivaju mir i stabilnost u Tajvanskom moreuzu.

Zvanični odnosi između centralne vlade Kine i njene ostrvske provincije prekinuti su 1949. godine, nakon što su snage Kuomintanga, predvođene Čang Kajšekom, pretrpele poraz u građanskom ratu sa Komunističkom partijom Kine i povukle se na Tajvan.

Poslovni i neformalni kontakti između ostrva i kontinentalne Kine obnovljeni su krajem 1980-ih godina.

Reklama. Pomerite se da biste nastavili sa čitanjem.
Kliknite da biste komentarisali

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Možda će ti se svideti i

EU

Šest glavnih evropskih rudnika litijuma ! Litijum je ključni resurs za razvoj održive industrije električnih vozila u Evropi. Do sada se ovaj resurs uglavnom...

Politika

Pravnik Milan Antonijević ocenio je za N1 da je neophodno vratiti dijalog o rudniku litijuma sa ulice u institucije, kao i da je cela...

Rat u Ukrajini

Volodimir Zelenski nagoveštava spremnost za pregovore sa Rusijom, pozvavši Moskvu da pošalje delegaciju na sledeći mirovni samit, za koji se nada da će biti...

EU

Papa Franja sastao se u petak sa predsednikom SAD Džozefom Bajdenom i drugim svetskim liderima na samitu Grupe 7 u Italiji. Kamere vodećih svetskih...